Exhibition

Argišt Alaverdyan: Role-playing

10 Jul 2019 – 31 Aug 2019

Regular hours

Wednesday
17:00 – 23:00
Thursday
17:00 – 23:00
Friday
17:00 – 23:00
Saturday
17:00 – 23:00
Tuesday
17:00 – 23:00

Save Event: Argišt Alaverdyan: Role-playing

I've seen this

People who have saved this event:

close

About

Zatímco čteme tento text, mohou se nám například vybavit naše minulé prožitky nebo současné obtíže, které narušují naše soustředění. Americký psycholog William James přirovnával tyto každodenní prožitky vědomí k proudu, který neustále plyne, navzdory občasnému přerušení a změně směru. Toto dlouhodobější pozorování vyústilo v to, že se mi začali objevovat ve skicách figury vycházející z RPG (role-playing game). Chtěl jsem pomocí obrazů stimulovat proud myšlenek o tom, jak se naše role v různých sociálních situacích či fikčních světech proměňuje. Jinak řečeno tím, čím jsme teď, tím jsme nemuseli být včera a nemusíme tím být zítra.

Název výstavy Role-playing se dá chápat jako odkaz na hru Dungeons & Dragons, která byla poprvé vydaná v roce 1974 v USA. Česká verze Dračí Doupě byla vydaná v roce 1990 a má trošku jiná pravidla. V „dračáku“ si hráči vytvářejí fiktivní postavy, které se vydávají na imaginární dobrodružství ve fantasy světě. V reálném životě se do jiné role můžeme dostat snadno, když si například na sebe vezmeme jiné oblečení. V pokročilejším případě, když se staneme cosplayery (costume play), kteří se snaží v kostýmech napodobit chování, pohyb a řeč postavy, za kterou aktuálně vystupují. Kombinace „dračáku“ a cosplay je pak LARP (live action role-playing game), který však na rozdíl od cosplaye obvykle nemá žádné publikum.

Naše role ve společnosti se samozřejmě také neustále mění na základě místa, času a pozice, ve které momentálně jsme. Dobrým simulátorem proměn rolí jsou společenské hry a videohry. Začíná být zřejmé, že videohry už nejsou nějaká okrajová média, ale že začínají ovlivňovat celou kulturu. Některé hry mají schopnost nasimulovat skutečný proces, abychom se nad tím mohli kriticky zamyslet i v reálném světě. Tzv. „vysoké umění“ dlouho obcházelo velkým obloukem videohry, žánr fantasy či anime z předsudku, že se vždy jedná o něco pokleslého. V současnosti se však ukazuje, že s tím dokáže nová generace, která v těchto světech vyrůstala, kriticky pracovat.

What to expect? Toggle

Comments

Have you been to this event? Share your insights and give it a review below.