Exhibition

Argišt Alaverdyan: Role-playing

10 Jul 2019 – 31 Aug 2019

Holešovická šachta

Prague
Prague, Czechia

Address

Save Event: Argišt Alaverdyan: Role-playing

I've seen this

People who have saved this event:

close

About

Zatímco čteme tento text, mohou se nám například vybavit naše minulé prožitky nebo současné obtíže, které narušují naše soustředění. Americký psycholog William James přirovnával tyto každodenní prožitky vědomí k proudu, který neustále plyne, navzdory občasnému přerušení a změně směru. Toto dlouhodobější pozorování vyústilo v to, že se mi začali objevovat ve skicách figury vycházející z RPG (role-playing game). Chtěl jsem pomocí obrazů stimulovat proud myšlenek o tom, jak se naše role v různých sociálních situacích či fikčních světech proměňuje. Jinak řečeno tím, čím jsme teď, tím jsme nemuseli být včera a nemusíme tím být zítra.

Název výstavy Role-playing se dá chápat jako odkaz na hru Dungeons & Dragons, která byla poprvé vydaná v roce 1974 v USA. Česká verze Dračí Doupě byla vydaná v roce 1990 a má trošku jiná pravidla. V „dračáku“ si hráči vytvářejí fiktivní postavy, které se vydávají na imaginární dobrodružství ve fantasy světě. V reálném životě se do jiné role můžeme dostat snadno, když si například na sebe vezmeme jiné oblečení. V pokročilejším případě, když se staneme cosplayery (costume play), kteří se snaží v kostýmech napodobit chování, pohyb a řeč postavy, za kterou aktuálně vystupují. Kombinace „dračáku“ a cosplay je pak LARP (live action role-playing game), který však na rozdíl od cosplaye obvykle nemá žádné publikum.

Naše role ve společnosti se samozřejmě také neustále mění na základě místa, času a pozice, ve které momentálně jsme. Dobrým simulátorem proměn rolí jsou společenské hry a videohry. Začíná být zřejmé, že videohry už nejsou nějaká okrajová média, ale že začínají ovlivňovat celou kulturu. Některé hry mají schopnost nasimulovat skutečný proces, abychom se nad tím mohli kriticky zamyslet i v reálném světě. Tzv. „vysoké umění“ dlouho obcházelo velkým obloukem videohry, žánr fantasy či anime z předsudku, že se vždy jedná o něco pokleslého. V současnosti se však ukazuje, že s tím dokáže nová generace, která v těchto světech vyrůstala, kriticky pracovat.

Art form Toggle

Conversation

Have you been to this event? What do you think? Join the discussion here!
Remember, you can include links to your instagram pictures and to videos.